پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
آغاز افطار با نوشيدن كمي چاي، آب گرم و خرما باشد
1385/06/29
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت در آستانه حلول ماه مبارك رمضان جزئيات و نكات ويژه تغذيه‌اي افطار، شام و سحري را تشريح و بازگو كرد.

 


در ماه رمضان از چهار گروه اصلي غذايي استفاده شود

 

دكتر سيد مرتضي صفوي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با تاكيد بر ضرورت پيروي از برنامه غذايي صحيح و اصلاح عادات غذايي غلط در اين ماه اظهار كرد: در ماه مبارك رمضان نظير ساير ايام سال بايد از برنامه غذايي متنوع و متعادل شامل چهار گروه اصلي غذايي نان و غلات، ميوه‌ و سبزيجات، گوشت، حبوبات و تخم‌مرغ، شير و لبنيات استفاده شود زيرا با رعايت اين رژيم غذايي همه نيازهاي بدن برآورده مي‌شود.

 


صرف سه وعده غذايي ضروريست

 

وي با اشاره به اين كه روزه‌دار نيازمند صرف سه وعده افطار، شام و سحر است، گفت: اما در ماه مبارك رمضان صرف غذا در دفعات كمتري نظير 2 بار در روز متناسب با شرايط جسمي و توانايي فرد بلامانع است.

 

دكتر صفوي با بيان اين كه به منظور عدم بروز گرسنگي در طول روز غذاي مصرفي در وعده سحري بايد ويژگي وعده نهار را داشته باشد، گفت: با توجه به اين كه ساعت صرف افطار حدودا ساعت 6 بعدازظهر است و به علت فاصله زماني طولاني با وعده سحري مي‌توان در فاصله افطار تا سحر يك وعده غذايي نظير شام سبك را صرف كند.

 


مصرف ميوه و سبزي در هنگام افطار فراموش نشود

 

مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت مصرف غذاهاي سبك و مختصري شامل گروه‌هاي غذايي شير و لبنيات، ميوه و سبزي، نان و غلات را در هنگام افطار به روزه‌داران توصيه كرد و افزود: مهمترين نكته شست‌وشوي كامل و ضد عفوني كردن سبزيجات مصرفي است كه در اين ايام بايد بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.


 

وي ادامه داد: افزون بر آن مصرف شير گرم، فرني و يا شير برنج و نيز استفاده از مواد غذايي آبكي نظير سوپ، حليم بدون روغن و نيز مايعات به هنگام افطار و سحر موجب حفظ تعادل آب و املاح فرد روزه‌دار مي‌شود.

 

دكتر صفوي با اشاره به اين كه ميوه و سبزي منابع غني از فيبر و مفيد براي رفع يبوست هستند، ‌در ادامه به روزه‌داران توصيه كرد كه براي تامين آب و مواد غذايي مختلف نظير املاح و ويتامين‌ها و به منظور جلوگيري از بروز تشنگي فرد در طول روز در وعده سحر مقدار متناسبي سبزي به مصرف برسد.

 


مصرف شيريني در وعده سحر روزه‌داران را گرسنه مي‌كند

 


ميوه جايگزين شيريني شود

 

وي با بيان اين كه صرف مواد غذايي شيرين در وعده سحري با تحريك انسولين موجب ورود قند خون به داخل سلولها و در نتيجه كاهش قند خون مي‌شود، به ايسنا تصريح كرد: به اين ترتيب مصرف مواد غذايي شيرين و حاوي قندهاي ساده نظير شيريني و شكلات در وعده‌ سحري موجب زود گرسنه شدن روزه‌دار مي‌شود. لذا بايستي به جاي صرف شيريني و مواد شيرين از انواع ميوه‌هاي حاوي مواد مغذي در وعده افطار و يا در فاصله افطار تا سحر استفاده شود.


 

مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت در ادامه با توصيه به اين كه از كربوهيدراتهاي پيچيده نظير غلات، گندم، جو، حبوبات، عدس و لوبيا و نانهاي سبوس‌دار و غذاهاي حاوي فيبر نظير سبزي، حبوبات،‌غلات، ميوه‌هاي با پوست و ميوه‌هاي خشك به ويژه گلابي، آلو و انجير و بادام در وعده‌هاي غذايي مخصوصا سحري بيشتر استفاده شود، اظهار كرد: هضم آهسته اين مواد احساس گرسنگي كمتري را براي روزه‌دار ايجاد مي‌كند.

 


چاي كمرنگ بخوريد

 

دكتر صفوي در ادامه توصيه خود به روزه‌داران جهت تامين آب مورد نياز گفت: ‌پس از صرف افطار و تا قبل از خواب تدريجا انواع ميوه، چاي كمرنگ و ساير مايعات به ويژه آب براي جبران كم آبي بدن نوشيده شود.

 


آغاز افطار با نوشيدن كمي آب گرم و چاي با خرما باشد

 

دكتر صفوي با بيان اين كه آغاز افطار با نوشيدن كمي آب گرم و يا چاي به همراه خرما يا كشمش ضمن كنترل اشتها از بيش‌خواري مي‌كاهد، افزود: متاسفانه از عادات غذايي غلط روزه‌داران آن است كه آنان از فرط تشنگي افطار را با آب سرد و نوشابه آغاز مي‌كنند.

 


در وعده افطار 3 تا 5 خرما بخوريد

 

وي با تاكيد بر اين كه مصرف خرما در ماه مبارك رمضان در تنظيم قند خون بسيار سودمند است، ‌در ادامه توصيه كرد: در وعده افطار حتي المقدور 3 تا 5 عدد خرما به مصرف برسد و از مصرف بيش از حد خرما پرهيز شود.

 


نوشيدن زياد آب و چاي در وعده سحر نادرست است

 

مدير كل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت با بيان اين كه افراط در مصرف انواع شيريني به هنگام افطار چاقي و اضافه وزن را به دنبال دارد، يادآور شد: مصرف آب زياد به هنگام صرف افطار سبب بروز اختلال در هضم مواد غذايي مي‌شود اين در حاليست كه بعد از صرف سحري نيز بسياري از روزه داران از بيم تشنگي در طول روز، به مقدار فراوان آب مي‌نوشند كه كار درستي نيست.

 آگهي


 

مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت با بيان اين كه بايد از پرخوري در وعده‌هاي سحري، افطار و صرف غذاهاي چرب و سرخ كردني و غذاهاي حاوي مقادير زياد قندهاي ساده نظير قند و شكر اجتناب شود، گفت: از آنجايي كه چاي باعث افزايش دفع ادرار و از دست رفتن نمك‌هاي معدني بدن در طول روز مي‌شود لذا بايد از نوشيدن بيش از اندازه چاي در وعده سحري پرهيز كرد.

 


تنقلات كمتر بخوريد

 

وي با توصيه به روزه‌داران مبني بر پرهيز از مصرف زياد تنقلات در اين ايام در ادامه توضيح داد: دير هضمي اين مواد سبب مي‌شود ميل فرد به هنگام سحر به دليل پري معده كاهش يابد.

 


مصرف غذاهاي كباب‌پز و بخارپز در اين ايام ضروريست

 

دكتر صفوي همچنين مصرف مواد غذايي سنگين، دير هضم، پرچرب و سرخ شدن به هنگام افطار را مناسب ندانست و ادامه داد: به جاي غذاهاي چرب و سرخ شده از غذاهاي آب پز و بخار پز كبابي استفاده شود.

 


سالمندان مراقب باشند

 

مدير كل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت در توصيه خود به افراد خاص گفت: سالمندان روزه‌دار بايد مراقبت بيشتري داشته باشند زيرا كاهش ميزان آب در بدن سالمندان و كاهش قند خون ممكن است به بروز سرگيجه منجر و اينگونه سرگيجه‌ها سبب عدم تعادل و سقوط سالمند شود.


 

به گفته وي، مصرف ميوه رنده شده، لبنيات خصوصا شير كم چرب، استفاده از انواع سوپها و آشها در افطار و سحر و نوشيدن چاي كمرنگ براي تعادل آب و املاح سالمندان سودمند است.

 


روزه‌داري در بهبود بسياري از بيماريها نقش دارد

 

دكتر صفوي در خاتمه با تاكيد بر اين كه روزه گرفتن در برخي از بيماران بايد با مشاوره با متخصص تغذيه و پزشك معالج صورت گيرد در خاتمه به نقش روزه‌داري در بهبود بسياري از بيماريها اشاره كرد و يادآور شد: مطالعات نشان داده است كه روزه گرفتن براي مبتلايان به چربي خون بالا سودمند است و روزه ميزان چربيهاي نامطلوب موجود در خون را تنظيم مي‌كند.

 

.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي