پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
كنترل اعصاب، مثبت‌گرا بودن و نداشتن استرس در درمان آلرژي اهميت دارد
1384/12/27
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

حساسيت (آلرژي) يك فرم تشديد يافته دفاع طبيعي بدن است و علائمي همچون عطسه، سرفه، خارش پوست و يا تنگ شدن ريه تشديد ‌شده و فرد را دچار آلرژي مي‌كند. دكتر هدايت‌الله اكبري فوق‌تخصص آلرژي با بيان اين مطلب به خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه فارس ـ اظهار كرد: مهمترين علت بيماري آلرژي، استعداد ژنتيكي است، اما صرف اين ژنتيك به تنهايي دليل آلرژي نيست بلكه اين زمينه ژنتيك براي اينكه بروز پيدا كند نياز به شكستن سد آلرژي بدن دارد و براي اين كه اين سد بشكند عوامل مختلفي همچون عفونت‌هاي شديد، مواد شيميايي خطرناك (جوهر نمك، وايتكس و ...) يا افراط در مدل خاص تغذيه‌اي (مصرف زياد يك نوع غذا در مدتي كوتاه) و نيز مسائل روحي و رواني مي‌تواند سد آلرژي بدن را بشكند و بعد از شكسته شدن سد، ‌مواجهه با عوامل محرك يا عوامل آلرژن، فرد دچار علامت‌هاي باليني مي‌شود.

اين متخصص تمام افراد در سنين مختلف را مستعد آلرژي دانست و اظهار كرد: ‌همه افراد از آغاز تولد تا كهنسالي امكان بروز اين بيماري را دارند و اوج بروز آن در سنين (20-35) سالگي است. وي اضافه كرد: در گروه كودكان معمولا پسران بيشتر به آلرژي مبتلا مي‌شوند و بعد از بلوغ زنان بيشتر دچار آلرژي خواهند شد و در مجموع حدود 20 درصد افراد جامعه از اين بيماري رنج مي‌برند. دكتر اكبري با بيان اينكه شايع‌ترين بيماري آلرژي حساسيت بيني است، به ايسنا گفت: اين بيماري مزمن و اذيت‌كننده حتي شايع‌ترين بيماري مزمن بشر است، اما متاسفانه توسط بيماران و يا كادر پزشكي كمتر جدي گرفته مي‌شود. وي از آسم به عنوان مهمترين بيماري آلرژي نام برد و خاطرنشان كرد: ‌آسم هرچند در لغت به معناي تنگي نفس است اما بايد توجه داشت هر تنگي نفسي آسم نيست. دكتر اكبري تصريح كرد: شايد خيلي ساده بتوانيم بگوييم فرمهايي از حضور آلرژي در ريه را آسم مي‌گويند كه در اين صورت بافت ريه علاوه بر پاسخ‌دهي بيش از حد،‌ مبتلا به التهاب هم مي‌شود و تنگي راههاي هوايي ايجاد مي‌كند، كه اوايل برگشت‌پذير و بعد مي‌تواند برگشت‌ناپذير شود. حتي مي‌تواند منجر به مرگ بيمار شود. خس خس سينه، سرفه و خلط همراه با تنگي نفس مي‌تواند از ديگر علائم آسم باشد.

وي از بيماري كهير به عنوان يكي ديگر از بيمار‌يهاي آلرژي نام برد و اظهار كرد: ‌كهير انواع زيادي دارد و در مواردي مزمن و از نظر درماني سخت مي‌شود. دكتر اكبري اضافه كرد: اگزما يا سودايي حالت شايع ديگري از آلرژي در پوست است اما بايد توجه داشت كه غير از پوست و تنفس، بقيه اندام‌هاي بدن هم مي‌توانند درگير شوند كه سيستم گوارشي از جمله آنهاست؛ اما در خصوص اندام‌هاي ديگر بايد گفت آلرژي در ساير اندام‌ها به ندرت اتفاق مي‌افتد. وي شوك آنافيلاكسي يا شوك آلرژي را نوع ديگري از اين بيماري دانست و افزود: اين شوك به دنبال تزريق داروهايي مثل پني‌سيلين يا گزش زنبور و در مواردي نيز مصرف بعضي از غذاها منجر به وحشتناك‌ترين اورژانس پزشكي مي‌شود. دكتر اكبري فرم واضحي از آلرژي‌ها را فصلي برشمرد و به ايسنا گفت:‌ آلرژن‌هاي فصلي مثل گرده گياهان مي‌تواند در فصل خاصي زيادتر شود. اين متخصص، گرده گياهان را شايع‌ترين علت آلرژي فصلي دانست و اضافه كرد:‌ ‌در اوايل بهار درختان پارك موجب آلرژي مي‌شوند و اواخر بهار و تابستان گرده چمن‌ها و در فصل پاييز علف‌هاي هرز و درختچه‌ها باعث بيماري حساسيت مي‌شوند.

 آگهي

عمده بيماريهاي آلرژي غير فصلي هستند و تشخيص آنها دقت بيشتري طلب مي‌كند. دكتر اكبري مهمترين ركن درمان آلرژي را پيشگيري دانست و تصريح كرد: مهمترين ركن پيشگيري نيز آموزش است. وي بسته بودن پنجره‌هاي اتاق خواب در ساعات اوليه صبح و غروب و قرار دادن زيلو به جاي قالي در اتاق خواب و عدم استعمال دخانيات در منزل را از مهمترين موارد پيشگيري از آلرژي در منزل دانست و اضافه كرد: دود آشپزخانه نيز نبايد وارد فضاي ساير اتاق‌ها شود، جاهايي مثل حمام نيز كه رطوبت گير است مي‌بايست نورگير باشد تا قارچ رشد نكند چرا كه قارچ و سوسك از عوامل مهم در ايجاد آلرژي هستند. دكتر اكبري رعايت كردن اصول پيشگيري از آلرژي در محيط كار را نيز لازم دانست و اظهار كرد: در محيط كار سعي مي‌شود كه تماسي با مواد محرك يا آلرژن ايجاد نشود. اين فوق تخصص آلرژي معتقدست: خروج از منزل اين بيماران بايد حساب شده باشد، ‌چرا كه اوايل صبح و غروب كه هوا سنگين و ساعات گرده افشاني گياهان است نبايد از منزل خارج شوند؛ همچنين در مواقعي كه هوا طوفاني است يا باد مي‌وزد فرد مستعد به آلرژي بهترست كه از خانه خارج نشود و وارد نشدن به مناطقي كه هوا آلوده است، مثل خيابانهاي پرترافيك، يا مكان‌هايي كه به علت سيگار، عطر و ادكلن، آلوده از نظر حساسيت تلقي مي‌شود ضروريست. وي تصريح كرد: كنترل اعصاب و مثبت‌گرا بودن، تلاش بر نداشتن استرس نداشتن مي‌تواند بسيار حائز اهميت در درمان باشد. دكتر اكبري با تاكيد بر نقش غذاها در بيماري آلرژي گفت: هر فرد حساسيتي، اگر غذاهاي خاصي مصرف كند و نسبت به آن حساسيت نشان داد حداقل به مدت 5 سال آن غذا را مصرف نكند و غذاهايي مثل ماهي، ميگو و آجيل تا آخر عمر مصرف نكند.

وي اضافه كرد: غذاهايي كه بيشتر حساسيت ايجاد مي‌كنند عمده در سنين كودكي و جواني و آن هم معمولا در قالب كهير است، هرچند كه بسياري از غذاها صرفا تشديدكننده آلرژي هستند، نه ايجاد كننده آن. دكتر اكبري با اشاره به غذاهاي تشديد كننده آلرژي به ايسنا گفت: عمده اين غذاها شامل گوجه‌فرنگي، بادمجان، خربزه، خيار، انگور، انجير، موز، كيوي و همچنين شكلات (كاكائو) هستند. وي تصريح كرد: در سنين كودكي (زير 5 سال) شير گاو و تخم مرغ و سويا، آجيل و ماهي ولي در سنين بزرگسالي آجيل و غذاي دريايي بيشتر آلرژي ايجاد مي‌كنند. به گفته اين متخصص، ناباوري و انكار داشتن آسم و آلرژي توسط بيمار از جمله مشكلات مربوط به اين بيماري است به علت اينكه اين بيماري حمله‌اي است، ‌نبايستي همچون بيماريهايي از قبيل فشار خون، قند خون، رماتيسم دائمي تلقي شود. وي يادآور شد: درمان آلرژي هميشه چند بعدي است، كه مصرف قرص و آمپول صرفا براي فروكش كردن حملات و علائم بيماري است.

دكتر اكبري استفاده اسپري را براي كنترل علائم و پيشگيري توصيه و اضافه كرد: به علت 1 ميليونم گرم دارو در آنها عوارض بسيار كمي دارند و پيشگيري در حد امكان و مصرف منظم اسپري‌ها طبق دستور مي‌تواند بيماري را به طوري كنترل كند كه فرد به حالت قبل از شكسته شدن سد آلرژي و يا حالتي نزديك به آن بازگردد به طوري كه بعد از پايان واكسن درماني آلرژي، تعداد شدت و مدت حملات كاهش چشمگيري پيدا مي‌كندhttp://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-525471


.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي