پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
ابتلاي 10 درصد ايراني‌ها به آسم
1384/12/27
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

رييس انجمن آسم و آلرژي با اشاره به شيوع بيماريهاي آلرژيك در كشور گفت: 10 درصد مردم ايران به آسم مبتلايند و كودكان و نوجوانان اصلي‌ترين قربانيان اين بيماري هستند.

 

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر مصطفي معين امروز در يك نشست مطبوعاتي با بيان اين كه آسم شغلي در كشورهاي صنعتي و توسعه‌يافته در حال پيشرفت است، گفت: بيش از 300 عامل شغلي مختلف شيميايي و طبيعي وجود دارد كه سبب آسيب‌هاي شغلي شده است.

 

وي آسم شغلي را از شايع‌ترين بيماري‌هاي شغلي تنفسي دانست و افزود: هم اكنون در ايران نانوايان و كشاورزان، صنايع، مواد شيميايي پاك|‌كننده، صنايع نساجي و غذا، شايع‌ترين عوامل آسيب‌هاي آسم تنفسي است.

 

رييس انجمن آسم و آلرژي با اشاره به اين كه آسم شغلي در ايران مغفول واقع شده است، افزود: با توجه به افزايش شيوع اين بيماري و مرگ و مير آن، خسارت اقتصادي ناشي از آن جا دارد كه مسؤولان ذيربط بهداشتي براي مشكل چاره‌اي بيانديشند.

 

دكتر معين با اشاره به پيشرفت‌هاي پزشكي در چند دهه اخير گفت: خوشبختانه با پيشرفت‌هاي شاخه‌هاي مختلف پزشكي و ساخت انواع واكسن‌ها توانسته‌ايم بسياري از بيماري‌هاي عفوني را ريشه‌كن كنيم.


 

وي با بيان اين كه با كشف آنتي بيوتيك‌هاي مختلف در صد سال گذشته موجب كنترل بيماري‌هاي واگيردار شده است، افزود: بيماري‌هايي همچون كزاز، ديفتري، طاعون، سرخك كه در گذشته به صورت اپيدمي در جوامع بروز مي‌كرد در حال حاضر به شدت كنترل شده است و برخي از آنها نيز ريشه‌كن شده است.

 

وي ادامه داد: البته هنوز بيماري‌هايي مانند سل و ايدز به كنترل در نيامده است.

 

دكتر معين با بيان اين كه در چند دهه گذشته شاهد تغيير چهره بيماري‌ها از واگير به غير واگير بوديم، گفت: وجه تمايزي كه بيماري‌هاي غير واگير با واگير دارند اين است كه اين بيماري‌ها جنبه ژنتيكي، محيطي و يا رواني ــ اجتماعي دارند و به علت مزمن بودن سال‌ها فرد را رها نمي‌كند.

 

وي نقش آموزش در بيماري‌هاي غيرواگير را مهم ارزيابي كرد و گفت: با آموزش به بيمار و اطرافيان آن مي‌توانيم آنان را با نوع بيماري آشنا كنيم تا بتوانند در امور درمان پزشك معالج را كمك كنند.


 

به گزارش ايسنا، دكتر معين آسم و بيماري‌هاي انسداد دستگاه تنفسي را از شايع‌ترين بيماري‌هاي غير واگير چند دهه اخير دانست و اظهار كرد: اين بيماري‌ها تحت تاثير آلودگي هوا بيشتر بروز مي‌كنند و دهها سال بيمار را رنج مي‌دهد و ممكن است به مرگ وي منجر شود.

 

وي آلرژي‌ها را از ديگر بيماري‌هاي غير واگير شايع دانست و اظهار كرد: در حال حاضر از هر چهار نفر در دنيا يك نفر به آلرژي مبتلا هستند و شيوع آن در كشورها بين 20 تا 40 درصد در جوامع مختلف متفاوت است.

 

دكتر معين بيماري‌هاي مزمن مانند ديابت، قلب و عروق و اعصاب را از جمله بيماري‌هاي روان تني دانست كه هم جنبه رواني دارد و هم آثارش به صورت جسمي در فرد بروز مي‌كند.

 

رييس انجمن آسم و آلرژي تغيير زندگي از شكل سنتي به مدرن را يكي از عوامل اصلي بيماري‌هاي مزمن و غير واگير دانست و بيان كرد: اين بيماري‌ها كيفيت زندگي فرد را تحت تاثير قرار مي‌دهد و سالانه هزينه‌هاي سنگيني از نظر اقتصادي ، بهداشت ــ درمان و اجتماعي به جوامع مختلف تحميل مي‌كند.

 

معين آسم را از شايع‌ترين بيماري‌هاي مزمن در سطح جهان دانست و خاطرنشان كرد: در حال حاضر 300 ميليون نفر به آسم مبتلا هستند و در سه دهه گذشته ميزان شيوع ، بيماري‌زايي و مرگ و مير آسم رو به افزايش است و سالانه بين 100 تا 150 هزار مرگ در دنيا بر اثر اين بيماري در دنيا گزارش مي‌شود.

 آگهي


 

وي با بيان اين كه شيوع آسم از يك تا 40 درصد در كشورهاي مختلف با شرايط مختلف آب و هوايي متفاوت است، افزود: استراليا، انگلستان و آمريكا بالاترين شيوع و ژاپن و آفريقاي مركزي كمترين ابتلاي آن به آسم را به خود اختصاص دادند.

 

وي ادامه داد:‌ در ايران در حاشيه شهرهاي بزرگ و پرترافيك به علت فقر فرهنگي، پايين بودن سطح آموزش و در دسترس نبودن مراكز درماني آمار مبتلايان به آسم بيشتر است.

 

وي آسم را بعد از ايدز و سل سومين بيماري غيرواگير در دنيا دانست و گفت: تمامي كشورهاي جهان بايد در چارچوب استراتژي و راهبرد WHO و در كنار جوامع علمي جهاني اين بيماري را كنترل كند.

 

رييس انجمن آسم و آلرژي افزود: دومين همايش تخصصي آسم 23 تا 25 آبان 84 در تالار امام بيمارستان امام خميني (ره) برگزار خواهد شد.


 

وي هدف از اين همايش را بحث، تبادل و هم انديشي اساتيد و محققان داخلي و خارجي، مبادله تجارب باليني و تكنيك‌هاي علمي و عملي در زمينه آزمايشگاهي، سياست‌ها و راهبردهاي كنترل آسم در امور پيشگيري، تشخيص و درمان و همچنين كمك به پيشرفت‌ ها و نوآوري‌هاي علمي در جهت تشخيص به موقع بيماري‌ها دانست

 

وي ادامه داد: در اين همايش حدودا 800 نفر از متخصصان داخلي و خارجي حضور خواهند داشت كه تا كنون 204 مقاله به دست كميته علمي، پژوهشي همايش رسيده كه 52 مقاله به صورت شفاهي و 87 مقاله به صورت پوستر ارائه خواهد شد.

 

دكتر معين در پايان خاطرنشان كرد: در حاشيه اين همايش 6 كارگاه تخصصي با عناوين «آسم و ورزش» ،

 

«آسم شغلي» ، «تشخيص و درمان سرپايي بيماري آسم»، «تشخيص و درمان آسم شديد و حاد»، «كارگاه پرستاري » و «كارگاه آموزش خانواده » برگزار مي‌شود.

 

انتهاي پيام

 

.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي