پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
همه آنچه كه بايد از آنفلوآنزاي مرغي بدانيد
0000/00/00
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

خب، ظاهرا ما هنوز هم حق نداريم بدانيم آنفلوآنزاي مرغي دقيقا در كشور ما چه وضعي دارد. مسئولان محترم اگر كمي رودربايستي را كنار مي‌گذاشتند، احتمالا حتي به ما حق نمي‌دادند كه درخيالمان تصور كنيم آنفلوآنزاي مرغي مي‌تواند به ايران وارد شود. از نامه 3 هفته پيش وزير جهاد كشاورزي به معاون اول رئيس جمهور و از هشدارهاي مكرر مقامات سازمان‌هاي بهداشتي فرا منطقه‌اي و از خبر ممنوعيت واردات مرغ ايران به بعضي كشورها كه بگذريم، آخرين خبر اين است: تاكنون هيچ موردي از ابتلاي طيور، ماكيان و پرندگان به آنفلوآنزاي مرغي در ايران گزارش نشده است. اين باعث مي‌شود بتوانيم نفس راحتي بكشيم، اما خيالمان مي‌تواند راحت باشد وقتي پاي ويروس به H5N1 به تركيه هم رسيده است؟ <تشويش اذهان عمومي> از آن برچسب‌هايي است كه اين روزها به هر كسي مي‌شود زد. لازم نيست دروغ بنويسي يا تهمت بزني، كافي است هشدار بدهي تا مسئولان محترم دلگير شوند؛ مسوِولان محترمي كه حتي نامه خودشان به مقام مافوق را تكذيب مي‌كنند، مبادا كه اذهان عمومي مشوش شود؛ مسوِولان گران‌قدري كه هرگز خود را موظف نمي‌دانند با افكار و احساسات مردم همراهي كنند و هميشه از رسانه‌ها شاكي‌اند كه چرا با افكار و احساسات آنها همراهي نمي‌كنند! و بالاخره مسوِولان معززي كه فراموش كرده‌اند اين فقر اطلاعاتي و كم دانشي است كه باعث تشويش اذهان مي‌شود، نه آگاهي و دانش.


پس اجازه بدهيد، اگر مسوِولان محترم وزارت بهداشت و سازمان دامپزشكي و بقيه سازمان‌هاي مربوطه شاكي نمي‌شوند، نكاتي را درباره بيماري‌اي بگوييم كه همين روزها سروكله‌اش در كشور ما هم ممكن است پيدا شود. نگران نباشيد. هيچ‌كس مرزداران سلامت كشور ما را متهم به كم‌كاري نكرده است. اگر راه زمين را ببنديم، ويروس H5N1 از آسمان مي‌آيد و نمي‌شود از آن فرار كرد. نه واكسني براي آن هست و نه حتي درماني قطعي. مهم‌ترين سلاح ما در برابر ويروس آنفلوآنزاي مرغي <آگاهي> است. آنفلوآنزاي مرغي با آب‌آلوده، غذاي آلوده يا گوشت آلوده به انسان منتقل نمي‌شود. درستش اين بود كه به عنوان نكته اول، اين را يادآوري كنيم كه آنفلوآنزاي مرغي، برخلاف اسمش انسان‌ها را هم مبتلا مي‌كند و بعد بگوييم چطور منتقل مي‌‌شود و چطور نمي‌شود. اما از ترس همان اتهامي كه صحبتش شد، بهتر است از قسمت بد ماجرا بگذريم و با قسمت خوبش شروع كنيم. اين مهم‌ترين نكته‌اي است كه بايد درباره آنفلوآنزاي مرغي به‌خاطر داشت: اپيدمي آنفلوآنزاي مرغي مي‌تواند همه مرغداري‌هاي كشور را گرفتار كند، اما اگر فكر مي‌كنيد در آن صورت، گوشت مرغ ارزان مي‌شود چون مردم ديگر مرغ نمي‌خورند، سخت‌ در اشتباهيد. برعكس، در آن صورت مرغ بسيار گران‌تر هم مي‌شود چون هيچ‌كس تا به‌حال با خوردن گوشت مرغ سرماخورده، بيمار نشده و بنابراين مردم با خيال راحت مرغ مي‌خورند. اما از آن طرف، با شيوع آنفلوآنزاي مرغي، مرگ و مير مرغ‌ها به شدت بالا مي‌رود و گوشت مرغ كمياب مي‌‌شود. پس آنفلوآنزاي مرغي چطور سلامت انسان‌ها را تهديد مي‌كند؟ مطالعات نشان داده است آنفلوآنزاي مرغي در انسان از طريق استنشاق ترشحات آلوده، تماس مستقيم با پرندگان و حتي تماس غيرمستقيم با اشياي آلوده ايجاد مي‌شود. از سال 1977 ثابت شده است كه مواجهه با پرندگان زنده، حتي در يك هفته قبل از شروع بيماري مي‌تواند باعث انتقال ويروس از پرنده به انسان شود، اما خوردن يا حتي آماده كردن فرآورده‌هاي گوشتي پرندگان خطري ايجاد نمي‌كنند. به اين ترتيب مي‌شود گفت آنفلوآنزاي مرغي بيماري: )1 كارگران مرغداري‌ها، سلاخي‌ها و همه كساني كه مرغ‌ها را ذبح مي‌كنند و پر ‌آنها را مي‌كنند و ..

. )2 پرنده‌بازها: اعم از كفتربازها و دوستداران خروس جنگي و يا حتي بچه‌هايي كه عاشق جوجه يكروزه‌اند. )3 فروشندگان پرنده اعم از فروشندگان قناري و بلبل و مرغ عشق و مرغ خانگي و...

 آگهي

)4 پزشكان و پرستاران مراقبت‌كننده از بيماران مبتلا به آنفلوآنزاي مرغي و خلاصه همه كساني كه با پرندگان بيمار و البته انسان‌هاي بيمار سروكار دارند، است. تاكنون موردي از ابتلا به آنفلوآنزاي مرغي از طريق مصرف گوشت مرغ آلوده مشاهده نشده است، اگر چه گربه‌هاي خانگي يا مثلا ببرها و پلنگ‌هاي باغ‌وحش تايلند كه از جوجه‌هاي خام آلوده به ويروس تغذيه كرده بودند هم به اين ويروس مبتلا شده‌اند. كارشناسان سازمان جهاني بهداشت، موقعيت‌هايي را كه <ممكن است> يك فرد را در معرض خطر آنفلوآنزاي مرغي H5N1قرار دهد، اين‌گونه توصيف كرده‌اند: تماس (در 1 متري) با پرندگان اهلي يا وحشي يا مرغابي‌هاي اهلي مرده يا زنده. تماس با محيط‌هايي كه در آنها پرندگان اهلي نگهداري مي‌شوند يا در عرض 6 هفته گذشته نگهداري شده‌اند. تماس حفاظت نشده(در فاصله لمس يا صحبت) با فردي كه براي وي تشخيص آنفلوانزا )H5N1( Aثابت شده است، يا در نظر گرفته شده. تماس حفاظت نشده (در فاصله لمس يا صحبت، يك متر) با فردي كه مبتلا به بيماري حاد تنفسي توجيه نشده است كه بعدا منجر به پنوموني شديد يا مرگ شده است. تماس نزديك با يك مسافر بيمار از يكي از نواحي داراي فعاليت آنفلوانزا شناخته شده، سابقه مسافرت به يك كشور يا منطقه داراي فعاليت آنفلوانزاي مرغي در جمعيت‌هاي حيواني يا در حال زندگي در ناحيه‌اي كه در آن مواردي از مرگ پرندگان اهلي وجود دارد. آنفلوآنزاي مرغي <به ندرت> انسان‌ها را بيمار مي‌كند. اين هم يكي از مهم‌ترين نكاتي است كه هم مردم و هم مسوِولان بهداشت و درمان يك كشور نبايد فراموش كنند. البته با يك تفاوت: مردم بايد به كلمه <به ندرت> در اين جمله توجه كنند و مسوِولان به فعل <مي‌شود.> درست است كه از سال 2003 كه آنفلوآنزاي مرغي در شرق آسيا خودي نشان داد، تا امروز تنها حدود120 نفر به آنفلوآنزاي مرغي مبتلا شده‌اند و همين مسئله بايد هراس بي‌جهت را از دل مردم بيرون كند، اما به هر حال جان حتي يك نفر هم بي‌ارزش نيست و به همين دليل است كه وقتي مي‌شنويم در همين هفته‌هاي اخير در اندونزي 7 نفر قرباني آنفلوآنزاي مرغي شده‌اند، كمي نگران مي‌شويم. مسوِولان بهداشت و درمان كشور، اما بايد بيش از <كمي> نگران شوند. آمار موارد اثبات شده آنفلوآنزاي مرغي از سال 2003تا امروز بنا بر گزارش سازمان جهاني بهداشت، از اين قرار است: تماس عادي با بيمار مبتلا به آنفلوآنزاي مرغي، ويروس را منتقل نمي‌كند. انتقال آنفلوانزاي مرغي از انسان به انسان فقط در گروه‌هاي مختلفي كه در زير يك سقف زندگي مي‌كنند و در يك مورد، انتقال آشكار از فرزند به مادر مطرح شده است. اين يعني احتمالا تماس نزديك بدون رعايت احتياط مي‌تواند به‌طور بالقوه خطرناك باشد اما تا به حال هيچ موردي از انتقال انسان به انسان از طريق آئروسل‌هاي ريز يا به عبارتي، ترشحات تنفسي بيمار ديده نشده است.

اگرچه مسئله ديگري هست كه نمي‌گذارد از آنفلوآنزاي مرغي با خيال راحت صحبت كنيم. به تازگي پايش تماس بيماران با آزمودن واكنش زنجيره‌اي پلي‌مراز ترانس‌كريپتاز معكوس منجر به يافتن موارد خفيف، عفونت‌هاي بيشتر در بالغين مسن‌تر و افزايش تعداد و مدت خوشه‌هاي بيماران در خانواده‌هاي ويتنام شمالي شده است. يافته‌ها اين نكته را مطرح مي‌كنند كه سويه‌هاي محلي ويروس ممكن است با انسان‌ها سازگار شوند. به زبان ساده‌‌تر، اگر چه اين ويروس فعلي، چندان چهره موذي و شيطاني از خود نشان نداده است، اما با گسترش بيماري ميان انسان‌ها، احتمال جهش‌هاي ژنتيكي كه به ويروس قابليت‌هاي خطرناك‌تري بدهد، وجود دارد. از اين گذشته، پايش آنفلوانزاي H5N1در محيط نشان داده است روش‌هاي مختلف ديگري هم از نظر تئوريك امكان‌پذير هستند.

ورود دهاني آب‌آلوده در طي شنا، و ورود مستقيم داخل بيني يا ملتحمه در طي مواجهه با آب روش‌هاي احتمالي ديگر هستند. همان‌طور كه آلوده شدن دست‌ها از ناقلين آلوده و متعاقبا ورود ويروس توسط خود فرد نيز از روش‌هاي ديگرند. علايم آنفلوآنزاي مرغي تفاوتي با آنفلوآنزاي انساني ندارد. دوره كمون آنفلوآنزاي مرغي در انسان‌ها خيلي طولاني نيست: 2 تا 5 روز. علايم اوليه شامل تب بالا (بالاي 38 درجه) و علايمي شبيه آنفلوآنزاي معمولي است. به اين دليل كه ويروس H5N1بيشتر به گلو و مجاري تنفسي پائين‌تر بيشتر از بيني علاقه دارد، ممكن است علايمي مثل سرفه خلط‌دار بارزتر باشد. اسهال، تهوع، درد شكم، درد سينه و خونريزي از بيني و لثه هم در ابتداي دوره بيماري در برخي بيماران گزارش شد. اسهال آبكي در موارد آنفلوآنزاي معمولي هم ممكن است ايجاد شود اما در آنفلوآنزاي مرغي شايع‌تر است و ممكن است يك هفته قبل از تظاهرات تنفسي ايجاد شود. تنگي نفس ممكن است چند روز بعد از شروع علايم آنفلوآنزا اضافه شود. در واقع، اين نشانه بدخيم شدن بيماري و درگيري ريه‌هاست. بين 4 تا 13 روز پس از شروع علايم، ممكن است بيمار دچار نشانگان زجر تنفسي حاد شود كه وضعيت خطرناكي است و اغلب موارد مرگ‌و مير به علت آن است. سال 1997 يك اپيدمي ديگر آنفلوآنزاي مرغي هم اتفاق افتاده بود. آن ويروس بيشتر، بزرگسالان را از پا درمي‌آورد اما ويروس جديد H5N1 بيشتر قربانيان را از ميان نوزادان، كودكان كم سن‌تر انتخاب مي‌كند. ميزان مرگ و مير آنفلوآنزاي مرغي در ميان كودكان زير 15سال تايلندي 80 درصد بوده است. مرگ به طور متوسط 10 روز پس از شروع بيماري اتفاق افتاده است و اغلب بيماران، به علت نارسايي تنفسي فوت شده‌اند.

آرشيو سر مقالات
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي