پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
روز جهاني استئوپروز
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
0000/00/00
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

سازمانهاي مرتبط با سلامت و تمامي اشخاص خود به تنهايي بايد براي جلوگيري ازاين اپيدمي ناتوان کننده بسيج شوند .بنظر مي رسد تعداد شکستگيهاي لگن بعلت پوکي استخوان تا اواسط قرن حاضر به ۳ برابر افزايش يابد و از رقم ۷/۱  ميليون در سال ۱۹۹۰ به ۳/۶  ميليون تا سال ۲۰۵۰ برسد .در حال حاضر اکثريت شکستگي هاي لگن در اروپا و شمال آمريکا ديده مي شود . در حاليکه تغييرات دموگرافيک در ۵۰ سال آينده نشاندهنده افزايش غيرقابل پيش بيني شکستگي لگن در افراد مسن در آسيا ،  آفريقا و آمريکاي جنوبي مي باشد و در واقع حدود ۷۵٪ از شکستگي هاي لگن در ۵۰ سال آينده در کشورهاي در حال توسعه اتفاق خواهد افتاد .در ۳۰ سال گذشته محققين در مورد بيماريهاي قلبي - عروقي بعنوان يک تهديد جدي در کشورهاي در حال توسعه هشدار دادند .

متأسفانه اين هشدارها غالباً مورد توجه قرار نگرفت و امروزه در کشورهاي در حال توسعه با شيوع بسيار زياد بيماريهاي قلبي - عروقي مواجه هستيم . پزشکان معتقدند که نبايد اجازه دهيم تا اتفاق مشابهي در مورد پوکي استخوان بيفتد و همين امروز بايد واکنش نشان دهيم .پوکي استخوان در واقع يک بيماري اسکلتي مي باشد که با دانسيته کم استخواني و تخريب عمومي استخوانها مشخص مي شود .

تردي و شکنندگي استخوانها منجر به شکستن استخوانها مي شود که در واقع مهمترين تظاهر بيماري مي باشد . در واقع در پوکي استخوان سه شکستگي استخواني بسيار مهم وجود دارد : لگن ، مهره ها و انتهاي راديوس ( ساعد ) . بروز بيشتر اين شکستگيها در زنان در واقع به تغييرات مهم متابوليسم استخوانهاي آنها پس از يائسگي و در واقع به اين واقعيت که آنها يک سوم از عمر خود را پس از يائسگي سپري مي کنند بستگي دارد .اين شکستگيها نبايد بعنوان بهاي غيرقابل اجتناب براي عمر طولاني تر تلقي شوند و تشخيص زودرس کليد درمان مي باشد . با اندازه گيري تراکم ترکيبات معدني استخوانها ( BMD ) مي توان افراد در معرض خطر را شناسايي و راههاي پيشگيري را به آنها آموخت .

 آگهي

امروزه ما مي دانيم BMD شديداً با افزايش سن در خانمها به قهقهرا مي رود ولي بايد اشاره کرد که امروزه ما راه پيشگيري را نيز آموخته ايم .تا چند سال قبل پوکي استخوان در واقع بعنوان يک علامتي از بيماريهاي مختلف شناخته مي شد ليکن با تحقيقات بعمل آمده براي اولين بار در سال ۱۹۹۲ بعنوان يک بيماري سيستميک پيشرونده که با تراکم کم استخواني و تخريب بافت استخواني و در نتيجه شکنندگي استخوانها شناخته مي شود معرفي شد .ريسک فاکتورهاي فراواني براي شکستن لگن وجود دارد .

مانند وزن بالا ، سابقه شکستگي استخواني ، سيگار کشيدن ، مصرف الکل فراوان ، استفاده از استروئيدها و بي تحرکي . فاکتورهاي ارثي نيز نقش بسزايي دارند اگر چه هنوز ژنهاي دقيقي شناخته نشده اند .پوکي استخوان و شکستگي هاي ناشي از آن يک مشکل سلامتي مهم در کشورها هستند چرا که بعلت ايجاد بيماري و ناتوانيهاي ناشي از آن ، کيفيت زندگي کاهش مي يابد و احتمال مرگ و مير افزايش مي يابد . بر اساس گزارش سازمان بين المللي پوکي استخوان ، در هر ۳۰ ثانيه يک نفر در اتحاديه اروپا دچار شکستگي ناشي از پوکي استخوان مي شود . درمان پوکي استخوان و تبعات ناشي از آن به طور مستقيم در اروپا و امريکا ساليانه به مبلغي حدود ۲۷ ميليون دلار بالغ مي گردد .متأسفانه بي توجهي به پوکي استخوان هنوز در ميان افراد مرتبط با بهداشت ، بيماران و عموم مردم بطور واضح ديده مي شود . در واقع اهداف برنامه هاي آموزشي پيشنهاد شده توسط سازمان بهداشت جهاني در راستاي افزايش اطلاعات عامه مردم از نحوه عملکرد استخوانها و پوکي استخوان مي باشد تا بدين ترتيب آگاهي نسبت به عوامل خطرساز  اساسي ، پيشگيري و مراقبت از بيماري افزايش يابد .پيشنهاد سازمان بهداشت جهاني به عامه مردم « شيوه زندگي پرتحرک » سپري نمودن منظم اوقات فراغت در خارج از شهرها ، رژيم غذايي مناسب با حداقل ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ ميلي گرم کلسيم در روز براي کودکان و بالغين مي باشد که البته در اين برنامه اجتناب از کشيدن سيگار و مصرف الکل فراوان نيز شديداً توصيه مي شود


.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي