پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

نگذاريد رب توي قوطي بماند!
1389/06/08
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

يکي از سوال‌هاي رايج اکثر خانم‌ها اين است که آيا مي‌توان رب گوجه‌فرنگي را بعد از باز کردن در کنسرو داخل قوطي نگهداري کرد يا حتما بايد آن را به ظرف شيشه‌اي منتقل کنيم؟ جواب اين سوال کاملا ساده و روشن است....

 

 اگر قصد داريد محتويات تمام کنسروها و کمپوت‌ها و نه تنها رب گوجه‌فرنگي را بعد از باز کردن درب آن براي مدتي طولاني استفاده کنيد، لازم است آن را به ظرف ديگري منتقل کنيد.

برخي‌ افراد فکر مي‌کنند دليل اين انتقال، پيشگيري از کپک زدن آن ماده غذايي است؛ در حالي که در درجه اول اين موضوع اهميت پيدا مي‌کند که بعد از باز کردن درب قوطي، احتمال بروز واکنش بين يکي از اجزاي ترکيب ماده غذايي (به ويژه ماده‌اي اسيدي) با ديواره فلزي جداره داخلي قوطي بسيار بالا مي‌رود و اگر دقت کرده باشيد، ديده‌ايد که مثلا اگر آناناس در قوطي بماند بعد از مدتي رنگ آب آن متمايل به خاکستري مي‌شود. به همين علت بهتر است بعد از باز کردن قوطي، آن را به ظرف ديگري(ترجيحا شيشه‌اي) منتقل کنيد.

 

مساله ديگر اين است که وقتي درب يک کنسرو يا کمپوت را باز مي‌کنيد، بستن محکم آن، ديگر امکان‌پذير نيست؛ در حالي که منتقل کردن به ظرف ديگر اين امکان را فراهم مي‌کند و محکم بستن در ظرف جلوي ورود آلودگي به مواد غذايي را مي‌گيرد. از جمله دلايل اصلي کپک زدن رب که هم در قوطي و هم در ظروف شيشه‌اي رخ مي‌دهد ورود همين آلودگي‌ها به داخل ماده غذايي است. از اين رو، رعايت مسايل بهداشتي به عنوان مثال استفاده از يک قاشق خشک و تميز هنگام برداشتن رب از داخل ظرف مي‌تواند از آلوده شدن ماده غذايي و در نتيجه کپک زدن آن پيشگيري کند.

 آگهي

البته محلي که رب را در يخچال قرار مي‌دهيم و دماي متفاوت طبقات چندان تاثيري بر کپک زدن آن ندارد اما معمولا بهترين مکان براي نگهداري رب طبقات بالايي يخچال است.....

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي