پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

رابطه مواجهه جنين با آفت‌کش‌ها و عدم تمرکز در 5 سالگي
1389/06/08
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

محققان مي‌گويند کودکاني که مادرانشان در دوران بارداري با آفت‌کش‌هاي ارگانوفسفر ارتباط داشته‌اند در بلندمدت دچار مشکلات تمرکز مي‌شوند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه طبق تحقيقات پژوهشگران دانشگاه کاليفرنيا که در مشروح آن در مجله environmental health perspectives به چاپ رسيده است مواجهه با ميزان بالاي آفت‌کش‌هاي ارگانوفسفر در دوران بارداري مي‌تواند سبب بروز مشکلات تمرکزي و يادگيري از 5 سالگي به ويژه در پسرها شود. به گفته محققان اين نوع آفت‌کش‌ها روي حاملان عصبي به ويژه استيل کولين که نقشي اساسي در تمرکز و حافظه کوتاه‌مدت بازي مي‌کند اثر مي‌گذارد. طبق بررسي‌ها کودکان مادراني که در مواجهه با اين نوع آفت‌کش‌ها در بارداري قرار داشته‌اند 5 برابر ساير کودکان در طولاني‌مدت دچار مشکلات تمرکز مي‌شوند. از آنجا که موادغذايي يکي از منابع مواجهه با آفت‌کش‌هاست توصيه مي‌شود قبل از مصرف ميوه و سبزيجات به ويژه در دوران بارداري آنها را خوب بشوييد.

طبق تحقيقات پيشين همچنين معلوم شده است آفتكشها داراي اثرات مخرب و سمي روي اندامهاي توليد مثلي، تداخل در اعمال هورمني، عقيمي مردان و زنان و دوره هاي قاعدگي نامنظم در زنان هستند.تحقيقات نشان داده است كه سموم آفتكشها باعث سقط جنين، عدم رشد فكري، اثرات مخرب ساختماني در بدن هنگام تولد و نقصهايي در اعمال و بافتهاي بدن مي شوند.

 

 
...

 آگهي

.....

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي