پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

50 درصد مردان سيگاري با كاهش قدرت باروري مواجه مي‌شوند
1385/01/02
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

تحقيقات اخير نشان داده است علاوه بر ارتباط سيگار كشيدن با ابتلاي افراد به انواع بيماريها، كاهش قدرت باروري مردان نيز از عوارض ديگر استعمال دخانيات است.

 

دكتر شيرين زاهد متخصص زنان و زايمان در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا - واحد علوم پزشكي ايران - با بيان اين مطلب اظهار كرد: علاوه بر آن كه سيگار مسؤول حدود 80 درصد مرگهاي ناشي از سرطان ريه و 20 درصد از مرگهاي ناشي از كل سرطانهاست. كشيدن سيگار بر باروري افراد، حاملگي و رشد جنين و نوزاد اثر منفي مي‌گذارد.

 

وي با اشاره به اين كه كشيدن سيگار در دوران بارداري خطر بروز سقط‌هاي جنيني و تولد نوزاد مرده و نارس را افزايش مي‌دهد، افزود: براساس آخرين يافته‌ها مشخص شده نيمي از مردان سيگاري نيز قدرت باروريشان كاهش مي‌يابد.

 

دكتر زاهد وجود نوعي ماده در سيگار را عامل كم تحركي و كاهش عمر اسپرم مردان دانست و تصريح كرد: ماده شيميايي به نام استيل كولين در سيگار عملكرد طبيعي اسپرم را مختل مي‌كند و موجب تغيير شكل طبيعي آن نيز مي‌شود.


 

اين متخصص در پايان خاطرنشان كرد: نكته جالب آنكه استعمال دخانيات ناباروري موقتي ايجاد مي‌كند و فرد مي تواند با ترك آن به حالت طبيعي باز گردد.

 

 آگهي

isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-633662...

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي