پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

آخرين يافته‌هاي پزشكان درباره امكان پيشگيري از ابتلا به سرطان سينه
1384/12/28
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

كارشناسان علوم پزشكي اعلام كردند: هورمونهاي خاصي كه در دوران بارداري در بدن مادر باردار ترشح مي‌شوند مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان سينه در اين زنان را تا حد قابل توجهي كاهش دهد. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، اين تحقيقات جديد نشان داده است كه باردار شدن زنان حداقل در سن 20 سالگي خطر ابتلا به سرطان سينه در اين زنان را در ادامه‌ طول عمر اين افراد تا نصف كاهش مي‌دهد. دانشمندان آمريكايي در مركز سرطان فاكس اين كشور در فيلادلفيا در تحقيقات خود نشان دادند كه اين محافظت حيرت‌آور مربوط به هورمون hcg است كه در دوران بارداري زنان باردار در بدن اين افراد ترشح مي‌شود. تحقيقات اخير اين كارشناسان كه بر روي موش‌هاي آزمايشگاهي صورت گرفته است نشان داد كه چگونه هورمون hcg ، DNA سلولهاي سرطاني سرطان سينه را تغيير مي‌دهند و بدين ترتيب از رشد و تكثير آنها جلوگيري مي‌كنند. محققان ياد شده به نشست اخير برگزار شده در انجمن تحقيقات سرطان آمريكا گفتند كه اين مسأله به اين دليل صورت مي‌گيرد كه سلولهاي سرطاني تا زماني كه يك زن باردار به طور كامل دوران بارداري‌اش را طي مي‌كند، هرگز به دوران بلوغ و رشد كامل خود نمي‌رسند.

اين تحقيق علمي همچنين نشان داد كه اين حفاظت صورت گرفته تنها مختص به هورمون hCG است و تا كنون هيچ دليلي براي ارتباط دادن آن به هورمونهاي ديگر ترشح شده در بدن زنان باردار پيدا نشده است. در همين حال محققان علوم پزشكي و علوم درماني اعلام كرده‌اند كه اين امكان وجود دارد كه براي زناني كه نمي‌توانند و يا تمايل ندارند كه باردار شوند، از اين هورمون حياتي جهت مقابله با خطر احتمالي ابتلا به سرطان سينه استفاده شود. محققان ياد شده در جريان تحقيقات و بررسي‌هاي خود بر روي موشهاي آزمايشگاهي دريافتند كه تنها موش‌هاي آزمايشگاهي باردار و آنهايي كه هورمون hCG در بدنشان ترشح مي‌شده است، داراي تغييراتي در بدنشان در خصوص مقابله با خطر احتمالي ابتلا به سرطان سينه بوده‌اند. برخي ديگر از كارشناسان علوم درماني از جمله دكتر روسو نيز اعلام كرده است اين هورمون مي‌تواند براي حفاظت از زنان در برابر خطر ابتلا به سرطان سينه سودمند باشد.

اخيرا نيز برخي از كارشناسان علوم درماني اين مسأله را كه تزريق هورمون hcg به بدن زنان بتواند در برابر خطر ابتلا به سرطان سينه كامل جلوگيري كننده باشد، مورد بررسي قرار داده‌اند. دكتر لسلي برنشتاين از دانشگاه كاليفرنيا و مدرسه پزشكي دارويي اين دانشگاه در آمريكا، اخيرا تزريق اين هورمون مهم و حياتي به بدن زنان و كاهش خطر ابتلا به سرطان سينه را مورد بررسي قرار داده‌اند. نكته‌ جالب اين است كه تا پيش از اين و در اواسط دهه‌ 90 ميلادي بسياري از زنان آمريكايي براي كاهش وزن خود از اين هورمونهاي تزريقي استفاده مي‌كرده‌اند. دكتر برنشتاين در تحقيق اخير خود 744 زن داراي سرطان سينه و 744 زن سالم و بدون سرطان سينه را كه هر دو گروه در يك سن برابر بودند، مورد بررسي قرار داد. وي در اين تحقيق بي‌سابقه باردار شدن اين زنان را نيز مورد بررسي قرار داد.

 آگهي

اين كارشناس برجسته‌ علوم پزشكي و درمان در پايان اين تحقيق جامع پزشكي گفت:‌ ما دريافتيم كه كاهش قابل توجهي در ميزان ابتلا به سرطان سينه در زناني كه در بدنشان هورمون Hcg ترشح شده است، وجود داشته است. با اين حال متوجه شديم زناني كه هرگز دوران بارداري خود را طي نكرده‌اند و بدين ترتيب ترشح هورمون hcg در بدنشان را تجربه نكرده‌اند، شانس بيشتري براي ابتلا به سرطان سينه داشته‌اند. با اين حال محققان اعلام كرده‌اند كه اگر زنان از وزن زيادي برخوردار باشند اين نكته حفاظتي در خصوص آنها اتفاق نمي‌افتد. آنها همچنين ابراز عقيده كرده‌اند كه استفاده از اين هورمون حياتي و مهم به عنوان يك ابزار طبيعي جهت مبارزه با ابتلا به سرطان سينه در نظر گرفته مي‌شود و نكته مهمتر آن است كه استفاده از اين هورمونها هيچ ضرري را براي بدن انسان ندارد.

در همين حال اين كارشناسان اعلام كرده‌اند كه اگر راه مناسبي براي تغيير ساختاري سلولهاي سرطان تومورها‌ي سرطاني سرطان سينه بدون آنكه اين زنان باردار شوند، وجود داشته باشد، اين نكته بسيار حايز اهميت خواهد بود. در همين حال گرچه برخي از كارشناسان علوم پزشكي نسبت به نتايج اين تحقيقات ابراز نگراني كرده‌اند، اما برخي ديگر نيز از اين كارشناسان اعلام كرده‌اند كه براي تاييد نتايج اين تحقيقات نياز به انجام فعاليتهاي بيشتري استhttp://www.

isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-523028


.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي