پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

يك متخصص آلرژي: شش تا هشت درصد كودكان به آلرژي غذايي مبتلا مي‌شوند
1384/12/27
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

يك فوق تخصص آسم و آلرژي در يزد، ميزان شيوع‌آلرژي غذايي در ميان كودكان را شش تا هشت درصد ذكر كرد.

 

دكتر محمدحسن بمانيان روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود:
آلرژي غذايي در ميان كودكان، يكي ازانواع بيماريهاي‌آلرژيك است كه مي‌تواند مشكلات زيادي را براي بيماران و خانواده‌هاي آنان ايجاد نمايد.

 

وي اظهار داشت: آلرژي غذايي به شكلهاي مختلف ممكن است تظاهر نمايد و از يك "كهير" ساده تا شوك "آنافيلاكسي" شديد، متغير است.

 

او شايعترين زمان بروز آلرژي غذايي را در چند سال اول عمر دانست و علت آن را عدم تكامل كافي سد دفاع مخاطي دستگاه گوارش در اين دوران ذكر كرد.

 

وي مهمترين آلرژنهاي غذايي را شير گاو،گندم،بادام و بادام زميني، سويا، ماهي، غذاهاي دريايي و تخم مرغ ذكر كرد.


 

اين متخصص اظهار داشت: گاهي اوقات به دليل شباهت بين ساختار مولكولي آلرژنهاي غذايي با يكديگر و يا حتي با مواد غيرغذايي، واكنشهاي متقاطع، رخ مي‌دهد.


 

بمانيان گفت: شايعترين علائم هنگام تماس با ماده آلرژي زا در فرد حساس، به صورت كهير، تورم لبها و داخل دهان، تنگي نفس و علائم شبيه آسم، اگزماي پوستي، علائم گوارشي، دردهاي كرامپي شكم،اسهال و حتي‌اسهال خوني، سوء تغذيه و كاهش رشد نمايان مي‌شود.

 

وي اضافه كرد: اگر واكنش‌ها شديد باشد بروز علائم شوك به صورت افت فشار، برافروختگي و احساس گرما، كاهش ضربان قلب، تنگي نفس و كهير رخ مي‌دهد.

 

بمانيان افزود:براي تشخيص آلرژي غذايي، لازم است تا در درجه‌اول، شرح‌حالي دقيق از لحاظ سابقه تماسها، وجود ارتباط با ماده غذايي مشكوك، زمان بروز علائم و نوع علائم از بيمار تهيه شود.

 

به گفته او، در مرحله دوم، آزمون تست پوستي با ماده آلرژي زاي مشكوك و در صورتيكه بيمار سابقه شوك آنافيلاكسي داشته است بجاي تست پوستي آزمون (‪ (RADIORAST‬يا (‪ ( allergrorbenttestradiorast‬انجام مي‌شود.

 

وي اظهار داشت: پس از شناسايي ماده غذايي آلرژي زا، بايد آن را به طور كامل از رژيم غذايي بيمار به مدت حداقل يك يا دوسال حذف نمود و پس از آن مجددا آزمون‌هاي تشخيصي تكرار مي‌گردند.

 آگهي


 

 

 

htm.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي