پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

يك كارشناس: تشنگي بيش از حد را جدي بگير
1384/12/23
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

يك متخصص بيماري‌هاي داخلي گفت: تشنگي بيش از حد و افزايش حجم و تعداد دفعات ادرار كردن از علائم ابتلا به ديابت است و بايد جدي گرفته شود.

 

دكتر زهرا سبحاني روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا مركز استان تهران افزود: كاهش وزن، ضعف و بي‌حالي، تاري ديد، احساس گرسنگي بيش از حد طبيعي، بهبودي كند در زخم‌ها و احساس گزگز در دست‌ها و پاها از ديگر علائم ابتلا به بيماري ديابت است.

 

وي اظهار داشت: ديابت يا مرض قند يك بيماري مزمن است كه به علت كمبود هورموني در بدن به نام انسولين ايجاد شده و سبب افزايش قند خون بيش از حد طبيعي در بدن مي‌شود.

 

وي‌افزود: اين بيماري يك بيماري غيرواگيردار است كه در آن عامل بيماري از فرد بيمار به فرد سالم منتقل نمي‌شود.

 

سبحاني، با اشاره به علل موثر در بروز اين بيماري، گفت: عواملي همچون چاقي، فشارهاي عصبي، حاملگي، مصرف برخي داروها و ارث نقش موثري در بروز اين بيماري در فرد دارد.


 

وي افزود: تشخيص اين بيماري از طريق انجام آزمايش خون امكان‌پذير است و با كنترل آن تحت نظر پزشك، مي‌توان علائم بيماري را از بين برده و از ايجاد عوارض آن پيشگيري كرد.

 

سبحاني، به عوامل مهم در كنترل و پيشگيري از ابتلا به بيماري ديابت اشاره كرد و گفت: ورزش و تحرك بدني كافي، رعايت رژيم صحيح غذايي، مصرف منظم داروهاي تجويز شده توسط پزشك، آموزش پيگير و مداوم، كنترل و مقابله با فشارهاي عصبي و نيز، عدم مصرف سيگار و مواد مخدر، در كنترل و پيشگيري از ابتلا به بيماري ديابت موثر است.

 

وي اظهار داشت: ديابت، بيماري است كه درحال حاضر قابل درمان نيست اما قابل كنترل است و هدف از درمان در اين بيماري، حفظ قند خون (گلوكز) در دامنه طبيعي است.

 

سبحاني افزود: يكي از روش‌هاي درماني موثر در اين بيماري كنترل رژيم غذايي است.

 

وي ادامه داد: مبتلايان به بيماري ديابت اغلب چاق هستند و با گرفتن رژيم غذايي، كنترل تغذيه و مصرف داروهاي ضدديابت خواركي مي‌توان از پيشرفت بيماري آن‌ها جلوگيري كرد.

 آگهي


 
.....

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي